Druga edycja Forum Biznesowe Pogranicza o branży rolno-spożywczej – poznaj wystawców

Wielkimi krokami zbliża się druga edycja wydarzenia Forum Biznesowe Pogranicza, które odbędzie się 9-10 listopada 2017 roku w Parku Naukowo-Technologicznym w Suwałkach.

Pierwsza edycja Forum (2016 r.) dotyczyła branży drzewno-meblarskiej. Podczas dwóch dni Forum debatowano nad różnymi aspektami jej rozwoju: od możliwości pozyskiwania surowca, przez problemy ze znalezieniem wykwalifikowanych pracowników, po perspektywy rozszerzenia rynków zbytu i współpracę z najbliższymi sąsiadami: Rosją, Białorusią oraz Litwą..

W podsumowaniu ubiegłorocznego wydarzenia Czesław Renkiewicz Prezydent Suwałk powiedział – W Suwałkach możemy również rozmawiać o przemyśle spożywczym oraz maszynowym. Mamy kolejne pomysły, chcemy wspierać te branże. Mam nadzieje, że tak jak w przypadku kończącej się dziś pierwszej edycji Forum, uda nam się z sukcesem zorganizować kolejne spotkania.

„Food, Industy, Life” to hasło tegorocznej edycji, której celem jest zgromadzenie ekspertów, przedsiębiorców, przedstawicieli rządów i samorządowców, aby wspólnie pochylić się nad problematyką – wiodącej w regionie północno-wschodniej Polski oraz w regionie całego pogranicza – branży rolno-spożywczej. Forum to również okazja do rozpoczęcia dyskusji na temat barier związanych ze współpracą w regionie pogranicza oraz do nawiązania współpracy biznesowej w ramach transgranicznego partnerstwa.

Program tegorocznego Forum został podzielony na kilka bloków tematycznych.

Blok FOOD dotyczyć będzie rozwoju rolnictwa w województwie podlaskim i całym obszarze pogranicza, bezpieczeństwa żywienia, a także będzie prezentował perspektywy i wyzwania stojące przed branżą rolno-spożywczą.

Blok INDUSTRY dotyczyć będzie wpływu obszaru badawczo-rozwojowego na konkurencyjność przemysłu sektora rolno-spożywczego, a także poruszy aspekty  współpracy przemysłowej i wymiany handlowej w kontekście współpracy transgranicznej.

Blok LIFE będzie prowadzony w formie panelu dyskusyjnego, w którym udział wezmą przedstawiciele władz krajowych, samorządowych oraz przedsiębiorców i nauki. Podczas tej części Forum prelegenci i uczestnicy postarają się odpowiedzieć na pytanie: Czy życie na pograniczu to atut czy ograniczenie?

Drugi dzień Forum poświęcony będzie prezentacjom artykułów naukowych, które zostaną wydane po konferencji w formie recenzowanej publikacji a także warsztatom z zakresu środków pomocowych na rozwój rolnictwa.

Forum to również doskonała okazja do nawiązania nowych kontaktów biznesowych, poprzez spotkania B2B oraz uczestnictwo w targach wystawców – podkreśla Dariusz Bogdan, Prezes Zarządu Parku Naukowo-Technologicznego w Suwałkach.

Udział w Forum jest bezpłatny – rejestracja obywa się poprzez stronę www.forumpogranicza.pl

 

WYSTAWCY FORUM

L.p.

Firma

Opis

1 Bastion Smaku sp. z o.o. Producent wysokogatunkowych wędlin oraz specjałów, wytwarzanych w oparciu o naturalne zioła i przyprawy oraz starannie wyselekcjonowane partie mięsa.
2 Masarnia Tadeusz Protasiewicz Producent mięs, którego cechą charakterystyczną jest łączenie litewskich i polskich smaków. Dzięki takiemu zastosowaniu, ich siedem produktów znajduje się na  ministerialnej liście produktów tradycyjnych.
3 Agencja Rozwoju Regionalnego Ares S.A. Inspiruje oraz aktywnie uczestniczy w przemianach gospodarczych i społecznych regionu północno-wschodniej Polski. Promuje, wspiera organizacje systemu edukacji ekonomicznej i zawodowej oraz MŚP. Realizator szeregu programów sprzyjających tworzeniu nowych miejsc pracy.
4 AVOCADO Sieć sklepów z szerokim wachlarzem – najwyższej jakości – produktów spożywczych i kosmetycznych, bazujących na naturalnych składnikach. To również dystrybutor żywności ekologicznej, certyfikowanych produktów, bio suplementów diety oraz naturalnych kosmetyków.
5 Pasieka u Alfreda Producent augustowskiego miodu łąkowo – bagiennego powstającego w oparciu o tradycyjne metody produkcji, czyli drewniane ule i ramki oraz węzę z wosku naturalnego.
6 Euroregion Niemen Stowarzyszenie działające na rzecz rozwoju społeczno-gospodarczego części Euroregionu Niemen, współpracy przygranicznej i transgranicznej z regionami sąsiednich krajów oraz zajmujący się promocją uczestnictwa Polski w struktura Wspólnoty Europejskiej.
7 Lokalna Grupa Rybacka Instytucja wspierająca zrównoważony rozwój obszarów zależnych od rybactwa w społecznym, kulturalnym i gospodarczym aspekcie.
8 JBB Bałdyga Przedsiębiorstwo z branży przetwórstwa mięsnego.
9 MartenSok Marta i Mariusz Firma specjalizująca się w usługowym wyciskaniu soków ze świeżych owoców oraz warzyw dostarczanych przez klienta, jak również pochodzących z własnego sadu, objętego ekologiczną certyfikacją.
10 Zakłady Spożywcze „Bona” sp. z o.o. Producent wysokiej jakości produktów spożywczych, który posiada w swojej ofercie ponad 60 różnych propozycji: majonezy, ketchupy, sosy, musztardy, przetwory warzywne i owocowe.
11 PPH „Ekodarpol” Zbigniew Zubala Innowacyjne, naturalne nawozy do pielęgnacji roślin domowych i ogrodowych, przyjazne naturze i wygodne w użyciu.
12 Mlekpol S.A. Największa i najnowocześniej zarządzana spółdzielnia mleczarska w Polsce. Twórca takich marek jak „Łaciate”, „Milko”, „Mazurski Smak”.
13 Klaipedos Mesine UAB Jedna z największych i najnowocześniejszych firm przetwarzających mięso na Litwie. Producent ponad 200 marek mięsa: m.in. gotowanego, wędzonego na zimno i ciepło, suszonej kiełbasy i frankfurterek.
14 F.H.U. Bogusław Gajewski – przedstawiciel firmy Ekoplon Wiodący dostawca kompleksowych rozwiązań do produkcji rolnej oraz środków żywienia zwierząt gospodarczych, oferujący pasze bez modyfikacji genetycznych.
15 Bank Spółdzielczy w Rutce-Tartak W ofercie banku znajdują się m.in. kredyty na finansowanie bieżącej działalności rolniczej, inwestycje w gospodarstwach rolnych w tym współfinansowane dotacjami z Funduszy Europejskich.
16 Cymes Producent wyrobów piekarniczo-cukierniczych w północno-wschodniej Polsce. W podstawowej ofercie znajduje się około 30 rodzajów pieczywa oraz 150 rodzajów wyrobów cukierniczych.
17 Stowarzyszenie Macierzanka Kontynuator 120-letniej tradycji wytwarzania serów w Wiżajnach, które znajdują się na liście produktów oznaczonych marką Slow Food Polska.
18 OSM Olecko Spółdzielnia mleczarska
19 Andar Andruczyk Dariusz Producent chrupków oraz przekąsek wytworzonych z wysokiej jakości składników, rozwijająca bio produkcję, na którą uzyskała certyfikat produkcji ekologicznej.
20 Gazeta Współczesna Dziennik Polski północno-wschodniej.
21 Zajazd Aldona Wołyniec – Puńsk Restauracja w tradycyjnym wystroju oferująca regionalne dania kuchni litewskiej: kartacze, kiszkę ziemniaczaną, bliny litewskie, kibiny, czenaki, sękacze, mrowiska, kwas chlebowy itd.
22 Podlaski Oddział Doradztwa Rolniczego Instytucja świadcząca usługi doradczo-consultingowe dla rolnictwa.
23 PWiK sp. z o.o. Przedsiębiorstwo zajmujące się poborem, uzdatnianiem i dystrybucją wody na terenie miasta Suwałki oraz odbiorem i oczyszczaniem ścieków z terenu miasta Suwałki oraz dwóch sąsiednich gmin. W swojej ofercie posiada również nawóz organiczny.
24 Agro Grupa Dar-Pol sp. z o.o. Obszarem działania firmy jest handel płodami rolnymi oraz kompleksowa obsługa branży rolnej poprzez zapewnienie gospodarstwom indywidualnym i rolnym profesjonalnego doradztwa, umożliwienie zakupu materiału siewnego, nawozów  i środków ochrony rośli.
25 Urząd Marszałkowski Województwa Podlaskiego
26 Agroma Olsztyn Grupa Sznajder sp. z o.o. Obszarem działalności firmy jest współpraca z najlepszymi producentami sprzętu rolniczego poprzez oferowanie pełnej obsługi gwarancyjnej sprzedawanych maszyn, jak również świadczenie pogwarancyjnych usług serwisowych.
27 Plant sp. z o.o. Producent tradycyjnych produktów, w oparciu o regionalne receptury. W ofercie firmy znajdują się mrożone pierogi, bliny kartacze.
28 Gospodarstwo Ekologiczne Rydzewscy Ekologiczne gospodarstwo, w którym prowadzi się uprawę warzyw takich jak kapusta, buraki, marchew, cebula, ziemniaki kończąc na mniej znanych takich jak jarmuż, brukiew czy topinambur. Produkcja zboża i traw prowadzona jest pod potrzeby produkcji bydła opasowego.
29 Suwalska Organizacja Turystyczna Instytucja, której zadaniem jest inicjowanie oraz wspieranie projektów istotnych dla rozwoju regionu oraz budowanie jego wizerunku.
30 Hubal Kamil Winckiewicz
Korekcja Racic
Usługi związane z inwentarzem żywym.
31 Lovenature/iFdesign Producent w 100% naturalnych: herbat funkcjonalnych, ziołowych, zielonych, owocowych, jak też ziół i przypraw z dużą dawką kwiatów jadalnych. Marka LoveNature ©
32 Lainer Firma oparta na ponad 20-letnim doświadczeniu i wiedzy, oferująca swoim Klientom innowacyjne rozwiązania z zakresu systemów posadzek żywicznych. Wieloletnie doświadczenie, profesjonalizm i kompetencje stanowią fundament firmy, a jakość produkowanych systemów jest doceniana przez coraz szersze grono Klientów zarówno lokalnych, jak i zagranicznych. Dysponują najbardziej profesjonalnym sprzęt i zapleczem technicznym, co sprawia, że oferowane produkty spełniają najwyższe standardy, są niezawodne i zgodne ze światowymi technologiami.
33 Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie
34 Team-Rol sp. z o.o. Producent przyjaznego naturze nawozu OrCal.
35 Kobaltowy Agencja PR Firma zajmująca się m.in. szeroko pojętym marketingiem wizerunkowym w Internecie, którego głównymi odbiorcami są podlaskie MŚP zainteresowanych promowaniem swoich towarów/usług na terenie Litwy, poprzez wykorzystywanie tamtejszych mediów internetowych, dzienników, etc.
36 JSC „Pakma” Producent wyposażenia do napełniania i pakowania, systemów przenośnikowych, tuneli chłodzących, do mleka, chleba, wyrobów cukierniczych, konserw i innych branż, opakowań produktów wielozadaniowych – projektowanie, testowanie, produkcja, instalacja, konserwacja, modernizacja.
37 Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Suwałkach
38 Agro-Doradztwo Robert Szczęsny Doradztwo rolnicze w zakresie pozyskania dotacji z funduszy UE oraz funkcjonowania programu rolnośrodowiskowego. Organizator kursów i szkoleń, które umożliwiają podnoszenie kwalifikacji rolniczych.
39 DuoLife Producent naturalnych suplementów diety, posiadających certyfikaty HaCCP, ISO, GMP.
40 WLM Wiesław Barszczewski Handel i dystrybucja nowatorskimi taśmami FiberFix, służącymi do domowych i profesjonalnych napraw.
41 Laktopol Największa i jedna z najnowocześniejszych proszkowni we wschodniej Europie. Od niemal 30 lat proszkuje mleko, serwatkę, produkty mleczno-tłuszczowe, a także wytwarza produkty typu instant.
42 VITERA Polska Sp. z o.o. Reprezentant hiszpańskiego producenta (Atlantica Agrícola), na zasadzie wyłącznego dystrybutora jego produktów. Atlántica Agrícola to czołowy europejski producent makro- i mikroelementowych nawozów dolistnych, stymulatorów wzrostu, kwasów humusowych oraz preparatów ochronnych i ekologicznych.

 

Lista wystawców do pobrania